1. Regionalni susret astronomskih društava HR-SLO

Međimurje ovog ljeta po prvi puta postaje astronomski centar Hrvatske! Astronomsko društvo “Vega” u suradnji s Gradom Čakovcem, Općinom Štrigova i Gradom Mursko Središće organizira prvi regionalni susret astronomskih društava iz Hrvatske i Slovenije uz bogati program za sve ljubitelje svemira. Manifestacija će započeti u Čakovcu gdje će u subotu, 19.08.2023. u sklopu projekta “Sunce naša zvijezda” u jutarnjim satima na Trgu Republike za građane biti organizirano promatranje Sunca, Sunčevih pjega i baklji. Uslijedit će svečano otvorenje Susreta te panel rasprava stručnjaka na temu svjetlosnog zagađenja u konferencijskoj dvorani TICM-a. Centralni dio manifestacije održat će se u Štrigovi, u večernjim satima će u sklopu prvog astronomskog piknika “Štrigovska zvjezdana noć” na obroncima Mađerkinog brega najpoznatiji hrvatski astronomi održati predavanje za sve zainteresirane i to u najvećem planetariju – pod vedrim nebom. S jedne od najviših točaka Međimurja pogled neće pucati samo s vidikovca, osim uživanja u meteorskoj kiši Perzeida, zainteresirani će uz stručno vodstvo moći saznati više o tisućama zvijezda iznad nas, ali i zaviriti u svemir kroz teleskope.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta astronomski piknik će se održati u vidu predavanja u štrigovskom Društvenom domu. Sama manifestacija će završiti u ranim jutarnjim satima u nedjelju, kada će se teleskopi za promatranje Sunca postaviti na Šetnici sv. Barbare u centru Murskog Središća, a bit će to i prilika da uz šalicu kave popričate s astronomima. Detaljan program manifestacije uskoro će biti objavljen na web stranicama Astronomskog društva “Vega” www.advega.hr te ostalih organizatora, a sve je – besplatno!