Završena sanacija klizišta u Železnoj Gori

Na području naše općine nalaze se brojna klizišta, neka veća neka manja. Upravo su završeni radovi na najvećem klizištu u našoj općini u Železnoj Gori na prostoru površine 10 hektara. Na tom području bilo je ugroženo 10-tak kuća od kojih su neke imale veća oštećenja. U sklopu cjelokupnog projekta najprije su napravljena  geomehanička ispitivanja i mjerenja. Napravljen je glavni projekt sanacije za što je iz općinskog proračuna izdvojeno nešto manje od 200 tisuća kuna. Projekt je izradila tvrtka SPP d.o.o. iz Varaždina. Ti radovi odvijali su se tokom 2018. godine.  U prosincu 2018. godine krenula je sama sanacija klizišta budući da su to vremenski uvjeti dozvoljavali. Najpovoljniji  izvođač radova bila je tvrtka Hidrotehnika d.o.o. iz Savske vesi. Vrijednost radova iznosila je 1.103.000,00 kn s PDV-om od čega je 600.000 kuna sufinanciralo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja dok je ostatak izdvojeno iz općinskog proračuna. Izgrađeno je 980m drenova. U projekt su se uključile i Hrvatske vode koje su izradile odvodni kanal u koji su spojeni izgrađeni drenovi. Samo klizište obišao je i naš ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar. U galeriji slika pogledajte kako je to izgledalo od samoga početka tj. potpisivanja ugovora o sufinanciranju pa do završnih radova.